W jaki sposób zrobić okładki do książki?

Błyskawiczny rozwój internetu sprawił, że wielu miłośników książek, zaczęło martwić się dostępnych w internecie, co powoduje, że jeszcze bardziej zwiększa ich popularność, a niejednokrotnie nawet bardziej zachęca do kupna – np. po przeczytaniu w internecie kilku stron, podjąć decyzję o kupnie prawdziwej książki. A kiedy już go dostaniemy i książka okaże się świetna, jak najlepiej ją zabezpieczyć przed uszkodzeniami fizycznymii i upływem czasu? Odpowiedź jest prosta – samemu wykonać okładkę do takiej książki!

Kluczowe zalety okładek

Już od czasów szkolnych zawijaliśmy książki w okładkę. Powodów było wiele: by chronić przed zniszczeniami, , po to, by przykleić naklejkę z imieniem i nazwiskiem właściciela, nie uszkadzając przy tym oryginalnej okładki lub po prostu dlatego, aby książka lepiej wyglądała i była bardziej kolorowa. Preferencje były zróżnicowane, ale jednak funkcja była niezmienna: zabezpieczenie przed uszkodzeniem oraz wpływem czasu. Okładki na książki towarzyszyły nam od zarania dziejów, zatem warto się zorientować, jak można samodzielnie je stworzyć, na egzemplarzach, które mamy w swojej biblioteczce.

W jaki sposób samodzielnie stworzyć ciekawą okładkę na książkę?

Samodzielne wykonanie okładki to sposób na interesujące i kreatywne spożytkowanie czasu wolnego i jednocześnie na bycie proekologicznym, ponieważ,bo możemy wykorzystać do takiego projektu w zasadzie wszystko co wpadnie nam w ręce. Stworzenie takiej okładki jest bardzo prostym procesem, który większości z nas sprawi wiele frajdy. Wystarczy tylko:

  • postanowić jaki materiał będzie nam towarzyszył – folia, makulatura a może zużyta t-shirt?
  • przygotować materiał na stole lub podłodze i położyć na nim otwartą książkę
  • odpowiednio zagiąć krawędzie, tak, by dokładnie przylegały do książki
  • oprawić okładkę wybranymi dodatkami np. naklejkami, obrazami lub literami – oczywiście wszystko jest kwestią gustu i ambicji właściciela. Jeżeli nie czujemy potrzeby przyozdabiania, to dajmy jej spokój.

W ten sposób stworzona okładka do książki będzie świetnie się wyglądać oraz zabezpieczać naszą książkę przed przeciwnościami losu.

Categories: Edukacja