W czym może nam pomóc doradca podatkowy?

System podatkowy jest w Polsce bardzo rozbudowany. Jego funkcjonowanie opiera się na licznych wyjątkach, adnotacjach czy ulgach. Przeciętnemu Kowalskiemu ciężko jest się w tym połapać.

Jeśli człowiek ma więcej niż jedno źródło zarobków sytuacja staje się jeszcze bardziej zagmatwana. Niedostateczna znajomość przepisów, a także stałe zmiany zachodzące w ich ramach są przyczyną licznych błędów. Korzystają na tym przede wszystkim urzędy, a stratne są jednostki.

Żeby odpowiednio móc rozliczać swoje dochody, często potrzebna jest pomoc. Taką pomoc oferuje doradca podatkowy w Koszalinie. Jest to fach, który zdobywa coraz więcej odbiorców. Czym zajmuje się doradca podatkowy? W jakich sytuacjach może być dla nas pomocny?

Doradca podatkowy – obszary działalności

Doradca podatkowy to zawód, która łączy w sobie rolę prawnika oraz specjalisty od finansów. Jego zakres obowiązków jest znacznie bardziej szeroki niż działania księgowego. Doradca podatkowy musi być na bieżąco z wszelkimi niuansami w branży. Dzięki odpowiednim kwalifikacjom pomaga on swoim klientom w skutecznym optymalizowaniu podatków.

Celem doradcy podatkowego jest ochrona praw, a szczególnie kapitału swoich klientów. W związku z tym, doradca podatkowy działając w granicach prawa, wyszukuje okazji do stosowania ulg czy upustów podatkowych.

Ponadto doradca finansowy jest reprezentantem swoich klientów w starciach z różnymi instytucjami podatkowymi. Żeby uzyskać prawo wykonywania tego zawodu, doradca podatkowy musi otrzymać certyfikat z Ministerstwa Finansów.
Od doradców podatkowych oczekuje się działań etycznych, zgodnych z prawem, a także zachowania tajemnicy zawodowej.

Doradca podatkowy – sposób na niższe podatki?

Do doradcy podatkowego możemy się zgłosić w momentach, kiedy przepisy z którymi się spotykamy budzą niepokój. Doradca przedstawi nam możliwe z punktu widzenia prawa rozwiązania. Często takie doradztwo pozwala znacząco obniżyć koszty funkcjonowania firmy.

Doradca podatkowy jest przydatny w chwili gdy stajemy przed kontrolą bądź postępowaniem podatkowym. Kiedy Urząd Skarbowy wymaga od nas poniesienia określonych świadczeń wtedy również pomocna może być osoba doradcy podatkowego.

Oprócz tego doradztwo podatkowe polega na analizowaniu kondycji finansowej firm. Jego działanie przyczynia się do wzrostu świadomości odnośnie praw i obowiazków podatkowych.

Nawiązując współpracę z doradcą podatkowym, można też zlecić mu prowadzenie księgowości i rozliczeń w firmie – zeznań i deklaracji podatkowych. Jego wiedza i umiejętności pozwalają zwiększyć transparentność firmy i zoptymalizować wpływy i wypływy z budżetu.

Czym kierować się wybierając doradcę podatkowego?

Szukając godnego zaufania doradcy podatkowego powinniśmy uwzględnić opinie o nim. Część z nich z łatwością znajdziemy w sieci. Warto też samodzielnie poszukać informacji, choćby pytając wśród znajomych.

Podsumowując, doradca podatkowy to inwestycja, która szybko i konkretnie może się nam zwrócić. Wobec tego, warto podejść do tego tematu poważnie.

Categories: Prawo