Jednoosobowa działalność – czy warto wynająć biuro rachunkowe czy załatwiać rozliczenia samodzielnie?

Nie ulega wątpliwości, że założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej to sprawa bardzo trudna i wymagająca całkowitego zaangażowania. Jedną z bardzo ważnych zagadnień, o których należy pomyśleć już na samym początku, jest księgowość. Opcji jest w tym wypadku parę. Niektórzy decydują się na to, aby wynająć biuro rachunkowe, inni wynajmują księgowego, a część przedsiębiorców skusza się na własnoręczne przeprowadzanie księgowości oraz rozliczanie wszelkich faktur.

Która opcja jest najlepsza?

Na to zagadnienie niestety nie ma najbardziej prawidłowej odpowiedzi, która doradzi każdemu. Prawdą jest bowiem wszystko zależy od konkretnego przedsiębiorcy. Jeśli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą i jesteś osobą, która nie wie zbyt wiele na temat wszelkich aspektów prawnych i rozliczeniowych prowadzenia przedsiębiorstwa, na pewno biuro rachunkowe będzie w miarę mało ryzykownym i korzystnym rozwiązaniem. Co prawda będzie trzeba nieco za te usługi zapłacić, ale na pewno kwota jest o wiele mniejsza od prywatnej księgowej. Biuro rachunkowe zagwarantuje ci fachowe podejście oraz brak zbędnych zmartwień odnośnie tego, czy aby na pewno wszystko rozliczyłeś w prawidłowy sposób.

Może jednak samodzielnie?

Jeśli jednak posiadasz pewne doświadczenie w prowadzeniu księgowości i chcesz zaoszczędzić możliwie jak najwięcej pieniędzy, biuro rachunkowe prawdopodobnie nie będzie ci potrzebne. Musisz jednak pamiętać, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma sprawami do załatwienia oraz masą obowiązków, w związku z czym możesz nie mieć czasu na rzetelne prowadzenie księgowości.

W większości przypadków w związku z tym lepiej będzie zlecić ten zakres zadań specjalistom w swoim fachu. 

Szukasz Biuro rachunkowe Praga Południe, a może interesuje Cię inna część Warszawy?
W tak dużym mieście działa mnóstwo biur księgowych. Na pewno odnajdziesz rozwiązanie dla siebie. 

Categories: Bez kategorii