Fakty i mity na temat rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny (dla przykładu w Trójmieście) jest bez wątpienia bardzo popularną formą badania, z której korzystają każdego dnia tysiące osób w całej Polsce. Mimo tej powszechności, może się wydawać, że mało kto zdaje sobie tak naprawdę sprawę z tego, jakiego rodzaju jest to badanie. Co więcej, powstało także wiele mitów dotyczących samego procesu, które zdecydowanie warto obalić (lub potwierdzić). Zachęcamy w związku z tym, aby zapoznać się z paroma faktami na temat rezonansu magnetycznego oraz badania tym urządzeniem.

Rezonans magnetyczny – takie są fakty

Przede wszystkim warto wyjaśnić, jak samo badanie przebiega. Otóż, osoba, która musi odbyć rezonans magnetyczny, kładzie się i zostaje wsunięta do pewnego rodzaju tuby. Podczas badania nie może się ruszać, ponieważ grozi to niezbyt jasnymi wynikami. Ze względu na to, że w środku jest stosunkowo ciasno, to pacjenci, którzy cierpią na klaustrofobię, mogą nie być przesadnie zadowoleni z przebywania wewnątrz – to jest mit, który oficjalnie potwierdzamy. Co więcej, na dyskomfort może wpływać także fakt, że tuba wydaje niekiedy niepokojące, donośne dźwięki. Z tego względu bardzo powszechną praktyką jest stosowanie zatyczek do uszu.

Jeśli poszukujesz przychodni, gdzie przeprowadzisz rezonans głowy w w mieście Gdańsk, skorzystaj z oferty EuroRadiology Rezonans Magnetyczny.

Mity na temat rezonansu magnetycznego

Wśród wielu mitów najbardziej znaczący jest ten, wedle którego rezonans magnetyczny jest pewnego rodzaju wyrocznią i umożliwia uzyskanie w pełni dokładnych wyników oraz natychmiastowe zdiagnozowanie choroby lub przypadłości. Owszem, badanie rezonansem może przynieść ogromne korzyści w trakcie leczenia, ale raczej jako uzupełnienie poprzednich badań. Dlatego lekarze zalecają, żeby rezonans magnetyczny nie był jedyną formą diagnozy danego schorzenia lub przypadłości.

Czy wiesz jak poprawnie przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Zanim przystąpi się do badania trzeba zbadać poziom kreatyniny. Zalecane jest to nie tylko, kiedy w planie jest rezonans z kontrastem, podczas badania może okazać się, iż jednak badanie z kontrastem jest potrzebne. To samo dotyczy pojawienia się na badaniu na czczo. Pacjent powinien wstrzymać się od przyjmowania posiłków około 6-8 godzin przed badaniem. Niektórzy rekomendują, aby pohamować się od przyjmowania płynów przed badaniem rezonansem magnetycznym, lecz pojawiają się także głosy, które mówią o wypiciu dużej ilości wody. W tej kwestii najlepiej zdać się na lekarza. Warto zapytać go o to, w jaki sposób najlepiej przygotować się do rezonansu.

Kiedy przygotowujesz się na rezonans, nie stosuj tego dnia makijażu lub lakieru do włosów. W składzie wielu kosmetyków można odnaleźć drobiny metalu, mogą one zaburzyć obraz otrzymany podczas badania. Przedmioty, które mają metalowe elementy na przykład spinki do włosów, okulary czy zegarki trzeba zostawić przed wejściem. To samo dotyczy ubrań, przed badaniem niekonieczne jest rozbieranie się, jeżeli jednak wbudowane są w nich metalowe elementy takie jak zamki lub guziki, będziesz poproszony o ich ściągnięcie. Ubiór powinien być też wygodny, by pozostając w bezruchu, nic nie drażniło Cię podczas badania.

Kto powinien poddać się badaniu rezonansem?

Kolano

Rezonans magnetyczny bywa bardzo przydatny przy podejrzeniu uszkodzenia więzadeł, kaletek maziowych i łąkotek. To badanie wykonywane jest również, żeby wykryć zwapnienia, torbiele albo zmiany przeciążeniowe w obszarze kolana. Wskazanie na rezonans magnetyczny z kontrastem można dostać gdy jest podejrzenie takich zmian jak zapalenie błony maziowej, pęknięcia łąkotki, martwicy kostno – chrzęstnej i zmianach chrząstki stawowej. Pierwsze symptomy, jakie powinny Cię zaalarmować to ból, obrzęk i ograniczona ruchomość kolana. Te oznaki mogą mówić o narastającym procesie chorobowym w kolanie, w takiej sytuacji dużą pomocą podczas diagnozy może okazać się rezonans magnetyczny.

Kręgosłup

Bazowym zaleceniem do tego, aby wykonać rezonans magnetyczny kręgosłupa, jest jego ból. Objawy bólowe powodujące utrudnione poruszanie się, czy też drętwienie kończyn to najczęstsze powody, dlaczego pacjenci decydują się na wykonanie rezonansu. Jest to jedna z metod diagnozowania kręgosłupa. Podczas opisanego badania można wykryć jamistość rdzenia, wodordzenie a także rozszczepienie rdzenia. Pozostałymi wskazaniami do zrobienia rezonansu magnetycznego kręgosłupa jest przypuszczenie gruźlicy kręgosłupa, nowotworów kanału kręgowego lub choroby zwyrodnieniowej. Gdy jest podejrzenie zmian nowotworowych lub zapalnych, zleca się wykonanie rezonansu z kontrastem.

Głowa

Rezonans magnetyczny głowy może się okazać niezastąpionym przyrządem diagnostycznym jeśli inne metody nie dostarczyły wystarczającej liczby informacji do postawienia diagnozy. Jeżeli podejrzewa się, iż w mózgu lub pniu mózgu stworzyły się guzy, wahania hormonalne podpowiadają szansę na zaburzenia przysadki mózgowej lub pojawiły się zmiany zachowania sugerujące choroby neurologiczne, możliwe, że zostaniesz skierowany na badanie rezonansem. Objawami, jakie mają prawo Cię niepokoić, jest ból głowy, zawroty, szum w uszach, zaburzenia równowagi czy niewłaściwe reakcje na bodźce.

Categories: Zdrowie