Co warto wiedzieć o nawadnianiu kropelkowym

Nawadnianie kropelkowe to zdecydowanie spore ulepszenie w pielęgnacji roślin, ponieważ  oprócz oszczędności czasu, nawadnianie grawitacyjne zmniejsza straty wody, więc koszty utrzymania ogrodu. Sprawdź nasz tekst aby dowiedzieć się jak wygląda montaż tego nawadniania, jakie są jego zalety i wady, czy też jak zrobić nawadnianie grawitacyjne z butelki!

Na czym polega nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe jest to metoda podlewania konkretnych roślin za pomocą kropli wody, które są podziemne a także doprowadzane bezpośrednio w sąsiedztwo systemu korzeniowego. Ta technika nawadniania pozwala nam na dobre nawodnienie gleby lub podłoża uprawowego w zgodzie z wymogami roślin. W tym systemie podlewania ciesz aplikowana jest w punktowe miejsca poprzez różnych emiterów. Te które są najpopularniejsze to linie czy też taśmy kroplujące a także emitery igłowe. Warto także dodać , iż instalacja automatycznego nawadniania z kompensacją  to korzystna inwestycja nie zapominaj że w dalszej perspektywie czasu zwraca się finansowo. Ponadto podlewanie ręczne jest bardzo niewygodne w przeciwieństwie do nawadniania kropelkowego. Używając odpowiednie ciśnienie roślinom doprowadzana jest odpowiednia ilość wody. To powody, dla których posiadacze ogródków często decydują się na montaż systemu automatycznego nawadniania.

Nawadnianie kropelkowe – koszt

Dla ogrodu o powierzchni około tysiąca metrów kwadratowych koszt założenia automatycznego i sterowanego nawadniania kropelkowego wzbogaconego o filtry może wynieść około 10-15 tysięcy złotych. Sama cena  montażu wynosi mniej więcej 11-13 zł/m². Następnie sterowniki elektroniczne kosztują około 200 do 1000 złotych, potem należy wydać około 250 złotych  za 50 metrów węża kroplującego. Za rury do systemu nawadniania musimy wydać około 110 złotych za 50m. 

Jak dużo wody pobierane jest przez nawadnianie kropelkowe

Prawdą jest, że woda, która jest pobierana poprzez system nawadniania kropelkowego jest dopasowana do potrzeb ogrodu, jego klimatu i pogody. W polskich warunkach trawnik będzie wymagał około 5 mm wody przez dzień. 

Nawadnianie kropelkowe –  potencjalne zastosowania w ogródku

Dawniej linie kroplujące były stosowane w większości w uprawach pod osłonami czyli w szklarniach i tunelach foliowych. Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach wciąż jest to najpopularniejsza rola powyżej wymienionej technologii. Linie kroplujące które działają punktowo pozwalają na pożyteczną uprawę roślin jadalny, jak i ozdobnych. Mozna je z powodzeniem instalować przy żywopłotach, warzywniaku lub przydomowym sadzie. 

Warto także wspomnieć, że coraz częściej nawadnianie kropelkowe stosuje się także aby nawodnić rośliny na balkonie i tarasach które są posadzone w pojemnikach. Bez wątpienia system nawadniania kropelkowego roślin w pojemnikach znacznie upraszczają dbanie o nie. Nawadnianie kropelkowe sprawdza się także podczas dostarczania wody jednostkowym roślinom, jednakże nie nadaje się do podlewania zwartego terenu który obsadzony jest roślinami. Z tego właśnie powodu nie stosuje się go aby podlewać trawnik czy roślin okrywowych.

Nawadnianie kropelkowe – plusy oraz minusy

Linia kroplująca jest wyposażona w kroplowniki, które należy umiejscowić tuż obok uprawianych roślinach. Woda, która spływa stopniowo w glebę jest efektywnie pobierana przez korzenie roślin. Tym procesem jesteśmy w stanie sterować tak, aby spełnić wszystkie wymagania konkretnych gatunków roślin. Automatyzacja tego procesu pozwala na zaplanowanie oraz pracę w zgodzie z zaprogramowanymi cyklami. Oszczędność wody w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem jest bardzo duża ponieważ linia kroplująca zmniejsza straty wody aż o 65 proc. Nie zapominaj że nawadnianie kropelkowe uniezależnia ogród od zmiennych warunków atmosferycznych czy anomalii pogodowych. Znaczenie ma również fakt że podczas nawadniania kropelkowego nie występuje moczenie nadziemnych części roślin, dzięki czemu ryzyko poparzenia liści w gorące dni a także pojawienie się chorób grzybowych jest mniejsze. System ma też swoje wady, jakimi są  wymaganie konserwacji i filtracji oraz fakt , że z czasem może się zapychać.

Categories: Ogród i balkon